netdom.pl - sklep internetowy
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Praktyczny poradnik - jak układać płytki podłogowe?

Blog sklepu internetowego netdom.pl
Prezentacja nowych kolekcji czy producentów, poradniki, aktualne trendy. Duża dawka informacji w jednym miejscu!

Układanie płytek podłogowych może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale z odpowiednim przygotowaniem i narzędziami każdy może to zrobić samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest wiedza na temat właściwego przygotowania podłoża, wyboru odpowiednich narzędzi oraz technik układania płytek. Poniżej przedstawiamy praktyczny poradnik, który pomoże Ci w tym procesie.

Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem układania płytek, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono czyste, suche i równe. Najpierw usuń wszelkie zanieczyszczenia, kurz i tłuszcz. Jeśli podłoże jest nierówne, zastosuj masę wyrównującą. Na koniec nałóż grunt, który poprawi przyczepność kleju do płytek.

Narzędzia i materiały

Do układania płytek będziesz potrzebować kilku podstawowych narzędzi i materiałów. Przygotuj płytki podłogowe, klej do płytek, krzyżyki dystansowe, poziomicę, kielnię z ząbkowaną krawędzią, gąbkę i wodę do czyszczenia, piłę do płytek, silikon i fugę. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w system poziomowania płytek, który składa się ze specjalnych klinów i klipsów, ułatwiających uzyskanie idealnie równej powierzchni.

Jak układać płytki na podłodze

Zanim przystąpisz do układania płytek, zaplanuj ich układ. Najlepiej rozpocząć od środka pomieszczenia lub od najbardziej widocznego miejsca, aby uniknąć wąskich pasków płytek na obrzeżach. Przygotuj klej zgodnie z instrukcją producenta i nakładaj go na niewielką powierzchnię podłogi, aby nie wysechł przed ułożeniem płytek. Rozprowadź klej kielnią z ząbkowaną krawędzią, tworząc rowki, które zapewnią lepszą przyczepność. Umieść pierwszą płytkę na kleju i delikatnie dociśnij, a następnie kontynuuj układanie kolejnych płytek, używając krzyżyków dystansowych oraz systemu poziomowania płytek, aby zapewnić równomierne odstępy i idealnie płaską powierzchnię. Regularnie sprawdzaj poziom ułożenia płytek przy użyciu poziomicy.

Kolejność układania płytek - ściana czy podłoga?

Jeśli planujesz układać płytki zarówno na ścianie, jak i na podłodze, zacznij od ścian. W ten sposób unikniesz uszkodzenia świeżo położonych płytek podłogowych i zachowasz czystość powierzchni. Po zakończeniu prac na ścianach, przejdź do układania płytek na podłodze.

Jak kłaść płytki na ogrzewanie podłogowe?

Układanie płytek na ogrzewanie podłogowe wymaga dodatkowej uwagi. Użyj specjalnego kleju przeznaczonego do podłóg z ogrzewaniem, który jest elastyczny i odporny na zmiany temperatury. Postępuj zgodnie z powyższymi krokami, zwracając szczególną uwagę na równomierne rozłożenie kleju. Użyj elastycznej fugi, która wytrzyma zmiany temperatury. Poczekaj co najmniej 7 dni po ułożeniu płytek, zanim uruchomisz ogrzewanie, a temperaturę zwiększaj stopniowo, aby uniknąć pęknięć.

Sposób układania różnych formatów płytek

Płytki dostępne są w różnych formatach, co daje szerokie możliwości aranżacyjne. Płytki drewnopodobne warto układać z nieregularnymi przesunięciami, aby uniknąć efektu zamka i nadać podłodze bardziej naturalny wygląd. Prostokątne płytki optycznie poszerzają powierzchnię, dlatego warto rozważyć kierunek ich układania, aby osiągnąć zamierzony efekt wizualny. Jeśli chcesz, aby pomieszczenie wydawało się dłuższe, układaj płytki wzdłuż dłuższej ściany, a jeśli chcesz je optycznie poszerzyć, układaj wzdłuż krótszej.

System Kerlite Easy – nowa technologia układania płytek

Ciekawym rozwiązaniem opracowanym przez markę Cotto D'Este jest nowa technologia Kerlite Easy. To nowatorski system kładzenia płytek, który umożliwia ich montaż bez użycia kleju. Dzięki zastosowaniu specjalnych, ekologicznych mat oraz płyt Kerlite wzmocnionych włóknem szklanym, system ten jest wyjątkowo trwały i prosty w instalacji. Kerlite Easy pozwala na renowację podłóg bez konieczności ich skuwania, co czyni go idealnym rozwiązaniem do szybkich i efektywnych modernizacji wnętrz mieszkalnych oraz niewielkich przestrzeni komercyjnych.

 

Układanie płytek podłogowych to zadanie wymagające precyzji i cierpliwości. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża, użycie właściwych narzędzi i materiałów oraz trzymanie się określonej kolejności prac. Pamiętaj, aby zawsze zaczynać od ścian, jeśli układasz płytki również na ścianach, oraz stosować specjalne kleje i fugi do ogrzewania podłogowego. Dzięki tym wskazówkom Twoja nowa podłoga będzie nie tylko estetyczna, ale także trwała i funkcjonalna.

Po więcej poradników zapraszamy do innych naszych wpisów:

Cotto D'Este: Kerlite Easy

Płytki gresowe matowe czy błyszczące: Jakie są różnice i zalety?

Płytki gresowe i ogrzewanie podłogowe: idealne połączenie komfortu i stylu

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl